Praktyki zawodowe

Praktyki zawodowe

Praktyki zawodowe są i będą kluczowym elementem kształcenia w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, stanowią integralną część planu studiów i dotyczą zarówno studentów studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Praktyki zawodowe są jednym z warunków koniecznych do uzyskania dyplomu, a liczba godzin przeznaczona na ich realizację uwidoczniona jest w indeksie/suplemencie odnoszącym się do dyplomu ukończenia jednolitych studiów magisterskich.

 

Praktyka zawodowa na jednolitych studiach magisterskich o profilu praktycznym na kierunku Fizjoterapia obejmuje łącznie 1560 godzin zajęć i 58 punktów ECTS. Celem praktyk zawodowych jest zdobywanie doświadczenia w zawodzie, czyli wiedzy i umiejętności z tzw. pierwszej ręki jak prawidłowo diagnozować i wykonywać zabiegi fizjoterapeutyczne. Ponadto zdobywanie kompetencji zawodowych w dziedzinie fizjoterapii. Celem praktyk jest również rozwijanie, ocenianie i praktyczne zastosowanie wiedzy i umiejętności, które student zdobywa w toku studiów. Studenci w trakcie odbywania praktyk zawodowych stają się członkami zespołu terapeutycznego w różnych sytuacjach zawodowych, mogą próbować podejmować pierwsze samodzielne decyzje terapeutyczne pod opieką fizjoterapeuty. Ponadto posiadają możliwość obserwacji, nawiązywania właściwych relacji z pacjentem i jego rodziną, kształtowania własnego kierunku rozwoju i kariery w tym zawodzie.

 

Praktyka asystencka

Student zna podstawy edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia oraz profilaktyki z uwzględnieniem zjawiska niepełnosprawności, zasady etyczne obowiązujące w pracy z pacjentem, zasady postępowania fizjoterapeutycznego oparte na dowodach naukowych, standardy fizjoterapeutyczne, rolę fizjoterapeuty w procesie kompleksowej rehabilitacji i innych specjalistów w zespole terapeutycznym, zasady promocji zdrowia, jej zadania oraz rolę fizjoterapeuty w propagowaniu zdrowego stylu życia, zadania poszczególnych organów samorządu zawodowego fizjoterapeutów oraz prawa i obowiązki jego członków, zasady etyki zawodowej fizjoterapeuty oraz zasady odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeuty. Student potrafi wprowadzić dane i uzyskane informacje oraz opis efektów zabiegów i działań terapeutycznych do dokumentacji pacjenta, aktywnie uczestniczyć w dyskusjach na temat problemów zawodowych, z uwzględnieniem zasad etycznych, przestrzegać praw pacjenta, stosować się do zasad deontologii zawodowej, w tym do zasad etyki zawodowej fizjoterapeuty, nawiązać relację z pacjentem i współpracownikami opartą na wzajemnym zaufaniu i szacunku oraz jest gotów jest do korzystania z obiektywnych źródeł informacji.

Praktyka w pracowni fizykoterapii

Student zna i rozumie zasady funkcjonowania sprzętu i aparatury stosowanych w zabiegach fizykoterapeutycznych, zasady BHP w pracowni fizjoterapii. Ponadto student zna i rozumie szczegółową wiedzę na temat rodzajów energii stosowanych w fizykoterapii oraz mechanizmów działania określonych czynników fizykalnych stosowanych w procesie usprawniania w jednostkach chorobowych. Student potrafi samodzielnie wykonywać zabiegi z zakresu fizykoterapii i wykorzystywać oraz obsługiwać aparaturę i sprzęt do fizykoterapii i oceny funkcjonalnej. Student jest gotów do dbałości o bezpieczeństwo współpracowników oraz własne.

Praktyka w pracowni kinezyterapii

Student zna i rozumie zasady funkcjonowania sprzętu i aparatury stosowanych w zabiegach fizykoterapeutycznych, zasady BHP w pracowni fizjoterapii. Student zna i rozumie podstawy oraz zasady stosowania postępowania usprawniającego u osób z chorobami i dysfunkcjami - stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego. Ponadto zna i rozumie wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne zabiegów fizjoterapeutycznych oraz mechanizmy ich oddziaływania. Student potrafi samodzielnie wykonywać zabiegi z zakresu kinezyterapii, terapii manualnej i masażu leczniczego oraz wykorzystuje i obsługuje aparaturę i sprzęt do kinezyterapii i oceny funkcjonalnej. Student potrafi ocenić stan funkcjonalny pacjenta potrzebny do programowania i kontrolowania procesu fizjoterapii. Student jest gotów do organizowania prac w zespole terapeutycznym oraz określania kierunków jego działania.

Praktyka w zakresie fizjoterapii klinicznej

Student zna i rozumie zasady funkcjonowania sprzętu i aparatury stosowanych w zabiegach fizykoterapeutycznych, zasady BHP w pracowni fizjoterapii. Student posiada wiedzę z zakresu opisu i interpretacji różnych jednostek i zespołów chorobowych w stopniu umożliwiającym stosowanie środków fizjoterapii i planowanie procesu rehabilitacji, reakcje człowieka na chorobę, uraz i przewlekłą niepełnosprawność. Student potrafi dobierać prawidłowo badanie diagnostyczne i testy funkcjonalne dla potrzeb fizjoterapii dla pacjentów w każdym wieku z różnymi dysfunkcjami. Ponadto potrafi wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii u osób z chorobami i dysfunkcjami dotyczącymi różnych narządów i układów- stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego. Student potrafi współpracować z zespołem interdyscyplinarnym zapewniającym ciągłość opieki nad pacjentem i prowadzić dokumentację pacjentów, zakładów fizjoterapii oraz inną w zakresie fizjoterapii. Student jest gotów do kreatywnego i nowoczesnego rozwiązywania problemów terapeutycznych, a także brania za nie odpowiedzialności.

Praktyka w zakresie fizjoterapii w wieku rozwojowym I, II

Student zna i rozumie zasady funkcjonowania sprzętu i aparatury stosowanych w zabiegach fizykoterapeutycznych, zasady BHP w pracowni fizjoterapii. Posiada wiedzę i rozumie mechanizmy oddziaływania specjalnych metod fizjoterapii: metody reedukacji posturalnej, reedukacji nerwowo-mięśniowej, neurorehabilitacji, terapii neurorozwojowej oraz terapii manualnej. Potrafi wykorzystywać różne formy aktywności w nauczaniu ruchów oraz planowaniu i kontrolowaniu procesu opanowywania umiejętności ruchowych. Umie dobierać prawidłowo badanie diagnostyczne i testy funkcjonalne dla potrzeb fizjoterapii dla pacjentów w każdym wieku z różnymi dysfunkcjami. Potrafi wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii u osób z chorobami i dysfunkcjami dotyczącymi różnych narządów i układów- stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego oraz wykorzystać techniki lub elementy metod specjalnych fizjoterapeutycznych. Umie współpracować z zespołem interdyscyplinarnym zapewniającym ciągłość opieki nad pacjentem oraz potrafi prowadzić dokumentację pacjentów, zakładów fizjoterapii oraz inną w zakresie fizjoterapii. Student jest gotów do. kreatywnego i nowoczesnego rozwiązywania problemów terapeutycznych, a także brania za nie odpowiedzialności.

Praktyka w zakresie fizjoterapii w chorobach wewnętrznych I, II

Student zna i rozumie zasady funkcjonowania sprzętu i aparatury stosowanych w zabiegach fizykoterapeutycznych, zasady BHP w pracowni fizjoterapii. Posiada wiedzę z zakresu opisu i interpretacji różnych jednostek i zespołów chorobowych w stopniu umożliwiającym stosowanie środków fizjoterapii i planowanie procesu rehabilitacji, reakcje człowieka na chorobę, uraz i przewlekłą niepełnosprawność. Potrafi dobierać prawidłowo badanie diagnostyczne i testy funkcjonalne dla potrzeb fizjoterapii dla pacjentów w każdym wieku z różnymi dysfunkcjami. Wykonuje zabiegi z zakresu fizjoterapii u osób z chorobami i dysfunkcjami dotyczącymi różnych narządów i układów- stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego. Potrafi dostosować postępowanie fizjoterapeutyczne w zależności od wprowadzonej farmakoterapii w różnych jednostkach chorobowych oraz prowadzić dokumentację pacjentów, zakładów fizjoterapii oraz inną w zakresie fizjoterapii. Student jest gotów do kreatywnego i nowoczesnego rozwiązywania problemów terapeutycznych, a także brania za nie odpowiedzialności.

Praktyka w zakresie fizjoterapii klinicznej w dysfunkcjach układu ruchu I, II

Student zna i rozumie zasady funkcjonowania sprzętu i aparatury stosowanych w zabiegach fizykoterapeutycznych, zasady BHP w pracowni fizjoterapii. Posiada wiedzę na temat mechanizmów oddziaływania specjalnych metod fizjoterapii: metody reedukacji posturalnej, reedukacji nerwowo-mięśniowej, neurorehabilitacji oraz terapii manualnej. Potrafi dobierać prawidłowo badanie diagnostyczne i testy funkcjonalne dla potrzeb fizjoterapii dla pacjentów w każdym wieku z różnymi dysfunkcjami. Interpretować wiedzę z zakresu zmian patologicznych w różnych schorzeniach oraz zaburzeniach strukturalnych wywołanych chorobą, urazem, lub inną formą niepełnosprawności dla potrzeb diagnostyki funkcjonalnej oraz wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych. Posiada umiejętność wykonywania zabiegów z zakresu fizjoterapii u osób z chorobami i dysfunkcjami dotyczącymi różnych narządów i układów- stosownie do ich stanu klinicznego i funkcjonalnego oraz wykorzystać techniki lub elementy metod specjalnych fizjoterapeutycznych. Stosuje przedmioty ortopedyczne na każdym etapie usprawniania oraz umie poinstruować i nauczyć pacjentów korzystania z nich. Prowadzi dokumentację pacjentów, zakładów fizjoterapii oraz inną w zakresie fizjoterapii. Student jest gotów do prezentowania postawy promującej zdrowie i aktywność fizyczną w społeczeństwie.

Wymiar praktyk zawodowych

Praktyka zawodowa na jednolitych studiach magisterskich o profilu praktycznym na kierunku Fizjoterapia w Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, obejmuje łącznie 1560 godzin ćwiczeń praktycznych i 58 punktów ECTS.

 

Harmonogram praktyk zawodowych

Szczegółowy harmonogram praktyk dla kierunku Fizjoterapia pod linkiem:

https://praktyki.ans.pila.pl/harmonogram-praktyk

 

KONTAKT

OPIEKUN PRAKTYK Z RAMIENIA ANS W PILE NA KIERUNKU FIZJOTERAPIA

mgr Karolina Pokrywka

e-mail: kpokrywka@ans.pila.pl

Przypomnienie : Zaliczenie praktyk zawodowych jest warunkiem zaliczenia danego semestru

 WYKAZ POROZUMIEŃ NA CZAS NIEOKREŚLONY Z PRACODAWCAMI Z ZAKRESU FIZJOTERAPII:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie
Plac Rydygiera 1
86-200 Chełmno
Szpital Powiatowy im. prof. Romana Drewsa
ul. Stefana Żeromskiego 29
64-800 Chodzież
WSS Chorób Płuc i Gruźlicy
ul. Strzelecka 32
64-800 Chodzież
Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukwicza
ul. Leśna 10,
89-600 Chojnice
Poradnia Rehabilitacyjna „REH–MEDEN”
Oś. Witosa 27/11,
77-300 Człuchów
NZOZ Centrum Uzdrowiskowe „ENERGETYK”
ul. Wikońskiego 2,
88-100 Inowrocław
Hotel Verde Montana
ul. 1 Maja 25A
57-350 Kudowa Zdrój
Szpital Rehabilitacyjno–Kardiologiczny
ul. Sanatoryjna 34,
Kowanówko,
64-600 Oborniki
Koło Polskiego Stowarzyszenia
na Rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym
64-920 Piła
NZOZF DAKMED
ul. Rydygiera 23
64-920 Piła
Szpital Specjalistyczny Piła
ul. Rydygiera 1
64-920 Piła
Koło Polskiego Stowarzyszenia
na Rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym
64-920 Piła
Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU S.A
ul. Zdrojowa 6
78-320 Połczyn-Zdrój
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjny ,,BARTEK,,
Oś. Piastowskie 42
61-152 Poznań
WZR im. Jadwigi Titz-kosko
ul. Grunwaldzka 1/3
81-759 Sopot
Gabinet Rehabilitacji Heath-Medical
ul. Mickiewicza 2,
78-400 Szczecinek
Szpital w Szczecinku
ul. Kościuszki 38
78–400 Szczecinek
Szpitale Tczewskie
ul. 30 Stycznia 57/58
83-110 Tczew
Szpital Powiatowy Trzcianka
ul. Sikorskiego 9
64-980 Trzcianka
Zakład Opiekuńczo–Leczniczy SP ZOZ „Leśna Ustroń”
ul. Staszica 5,
78-640 Tuczno
Ośrodek Wypoczynkowo–Rehabilitacyjny „Przylesie”
ul. Sportowa 18,
76-270 Ustka
Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „USTROŃ”
UL. Sanatoryjna 1,
43-450 Ustroń
Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Wałcz
Al. Zdobywców Wału Pomorskiego 99
78-600 Wałcz
107 Szpital Wojskowy w Wałczu
ul. Kołobrzeska 44
78-600 Wałcz
HIPOMEDICAL Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji „Zabajka”
Stawnica 33
77-400 Złotów
Hipomedical 2, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci "Zabajka 2"
ul. Widokowa 1
77-400 Złotów
Szpital Powiatowy Złotów
ul. Szpitalna 28
77-400 Złotów
Kompleks Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny "Marzenie"
Ul. Stara Parówka 1
34-500 Zakopane

Galeria zdjęć

Instrukcje obsługi sprzętów - poniżej znajdziecie instrukcje obsługi sprzętów, do powtórki przed egzaminem z fizykoterapii.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"